‘To keep the Russians out’ stratejisi

Aziz Şah – NATO’nun birinci Genel Sekreteri Lord Ismay Kuzey Atlantik Paktı’nın amacı için şöyle demişti:

-‘To keep the Russians out, the US in, and Germany down’…

Bütün mesele budur: Rusları dışarıda tutmak, Almanları baskı altına almak ve ABD’yi hakim kılmak!

Aynı durum Türkiye ve Yunanistan için de geçerlidir. Birbiri ile savaşmış olan Türkiye ile Yunanistan savaştan sadece 8 sene sonra bir Türk-Yunan federasyonunu düşünecek kadar ileri gitmişti.

1930 tarihinde Atatürk ve Venizelos Ege’de bir birlik kurmak isterken, TC ve Yunan devletlerinin NATO’ya üye olmasından sonra iki ülkenin yakası bir araya gelmedi. Türkçe ve Yunanca konuşan halkların da huzuru kalmadı!

Atlantik Paktı Ruslarla Avrupalıların kardeşleşmesini, Türkün Yunanlıyla birliğini istemez!

Büyük Türk-Yunan savaşından 8 sene sonra Türk-Yunan federasyonu konuşulurken, Kıbrıs’ta 48 senedir federasyon kurulamıyor!

Bizim NATO’ya kinimiz az buz bir kin değildir…

Bırakın insanı, denizdeki askeri rekabetten ve kıta sahanlığı kavgalarından Ege’de yunuslara bile huzur vermedi NATO!

1930’da Atatürk ile Venizelos savaştan 8 sene sonra Ege Federasyonu hayali kurarken; yıl 2022, savaşın sonlanmasından 100 sene sonra Türk balıkçı ile Yunan Sahil Güvenliği’nin kavgası gündem oluyor!

Nereden nereye…

Ukrayna meselesine bir de böyle bakın: Kardeş iki halk NATO yüzünden ‘iç savaş’ yaşıyor aslında. “Büyük Rus” denen Slav ailesinin (Rusya, Ukrayna, Belarus) iki parçası NATO yüzünden savaşıyor. Çok yatırım yaptı bunun için emperyalizm Ukrayna’ya, iki halkı birbirinden ayırabilmek için 1930’ların Bandera’cı Nazizmini dirilttiler, 2014’teki darbenin mimarı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın sözleriyle 5 Milyar Dolar harcadılar. Başardılar!

Rusya ve Çin’i kuşatma ve yalıtma stratejisinin Doğu Avrupa cephesindeki bir mevziisi olan Ukrayna topraklarında NATO ile Rusya arasındaki bu savaşın sonucunda Ukrayna’nın tarafsızlığı korunsa bile NATO öyle bir hançer soktu ki bu coğrafyaya…

Ukrayna’yı Rusya’ya karşı nükleer füze rampası yapmak için NATO’nun 8 sene önce başlattığı İç Savaş yeni bir Türk-Yunan düşmanlığı olarak çıkacak karşımıza.

Türk ve Yunan şairlerinin birbirlerine yazmak zorunda kaldıkları kardeşlik şiirleri gibi şiirler yazmak zorunda kalacaklar!

ABD emperyalizminin birbirine karşı kışkırttığı ikiz kardeşler Türk ve Yunan milliyetçiliğinin ‘düşmanlığı’ da, Lord Ismay’ın ‘To keep the Russians out, the US in, and Germany down’ desturunun parçasıdır.

Senelerdir ne zaman Türk televizyonlarındaki tartışma programlarını açsanız ekranda ‘Yunanistan savaşa hazırlanıyor’ yazısını görürsünüz. Yunan basını da bundan geri kalmaz!

Ekranda bir Ege haritası, Yunan anakarasındaki ve adalarındaki ABD ve NATO üsleri işaretlenmiş; elinde sopayla emekli bir asker,

-ABD Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı silahlandırıyor, diyor.

‘Kullanışlı aptal Türk-Yunan milliyetçileri’ diye birçok kez yazdım. Yunanistan ve Türkiye’deki bütün ABD-NATO üsleri ve tesisleri Rusya’ya karşıdır: ‘To keep the Russians out’ stratejisi!

Geçtiğimiz dönemde “solun umudu” SYRİZA’nın giderayak ABD’ye verdiği askeri üs sözlerini (Dedeağaç, Volos ve Larisa) yeni Yunan hükümeti yerine getirdiğinde Türkiye’de nasıl karşılandı?

-“ABD Türkiye’ye karşı Yunanistan’da üs kurdu”… 

Hayır Baylar! ABD emperyalizmi Türk-Yunan milliyetçiliğinin ahmaklığı sayesinde Ege’de Rusya’ya kapan kurdu.

Ege’deki namlular doğu-batı arası değildir; güneyden kuzeye çevrilidir: Türkiye ve Yunanistan’dan Rusya’ya!

(8 Mart 2022 tarihinde Avrupa gazetesinde yayınlanmıştır)

About the author