Mağusa ve Brüksel’de boklu 9 Mayıs!

Aziz Şah – Mağusa’da 9 Mayıs kutlandı…

Kızıl Ordu’nun Hitler faşizmine karşı Zafer Günü olan 9 Mayıs değil; 9 Mayıs zaferini sulandırmak için AB’nin ‘Avrupa Günü’ ilan ettiği 9 Mayıs…

İronileri, kara mizahı, trajedi-komedi gerilimini sevdiğimden midir nedir; tarihin böyle çelişkileriyle durmadan karşılaşırım…

Mağusa’daki 9 Mayıs kutlamasında bir fotoğraf dikkatimi çekti:

Dört genç kadın, rengarenk elbiseler giymişler, üçünün başında çiçeklerden taç, dördüncüsü ise AB bayrağı kumaşından bir elbise giyiyor, başında ise çiçekler yerine AB bayrağındaki yıldızlardan bir taç…

Fotoğrafı gördüğüm an ‘Boğazımıza kadar boka battık, başımız dimdik yürüyoruz’ dedim…

Ne kara mizah ne ironidir işin bok kısmı!

2022 9 Mayıs’ında insanlığın faşizme karşı zafer kazandığı günde Avrupa boka battı…

‘9 Mayıs-Avrupa Günü’nde de Mağusa boka battı…

AB hususi mi seçti Mağusa’yı Avrupa Günü kutlamak için bilemem, ama Mağusa’da denize bok akıtıldığı için 15 Nisan 2022’de AB’nin Yeşil Hat Tüzüğü’nden çıkarıldı Mağusa!

9 Mayıs-Avrupa Günü kutlamaları sırasında kadınların kafasında çiçeklerden ve yıldızlardan taçlar giyip kutlama yaptığı Mağusa’nın bir BOK ÇUKURU olduğunu AB tescilledi.

Türk ordusunun 1974 zaferi ile betona boğulan Kıbrıs’ın kuzeyindeki aşırı nüfus ve yerleşim sömürgeciliği denizlere bok olarak aktığı için, 9 Mayıs 2022 Avrupa Günü’nde Yeşil Hat Tüzüğü’nden de şutlandı Kıbrıslı Türkler.

Çünkü bokumuzda boğuluyoruz…   

AB’nin de bizden geri kalır tarafı yok. O da faşizmin bokunda boğuldu 9 Mayıs’ta!

Kızıl Ordu’nun insanlık adına Hitler faşizmine karşı kazandığı 9 Mayıs Zaferi’ni hazmedemeyen liberal dünya on yıllarca medya aracılığı ve tarih eğitimiyle savaşan tarafları silikleştirdi. Faşizm ve komünizmin aynı şey olduğunu propaganda etti; soyut bir demokrasi söylemi ile faşizme karşı 9 Mayıs Zaferi’ni bulanıklaştırdı.

Çünkü savaşı Sovyetler Birliği kazandı. Alman-Japon-İtalyan emperyalizmi yenildi, Fransız-İngiliz ‘müttefikler’ geriledi. ABD yenilenlerin ve gerileyenlerin ‘boşluğu’nu doldurdu. Geride tek bir kazanan kaldı: SSCB ve partizanlar. İşte bu yüzden hazmedemediler 9 Mayıs’ı.

Takvimde başka gün kalmamış gibi AB emperyalizminin 9 Mayıs’ı ‘Avrupa Günü’ ilan etmesi bu sebeptendir.

9 Mayıs –senelerdir- Nazizmin adı anılmadan ‘Rusların dünya hakimiyeti’ için çıkardığı bir savaşın yıldönümü gibi pazarlandı. Hitler faşizminin adı geçmeden İkinci Dünya Savaşı’ndan bahsedebilir misiniz?.. ‘Rusların mezalimi’ne indirgenmiş bir 9 Mayıs anlatısı var Avrupa’da.

2008 ekonomik depresyonu ile faşizm uyanınca ve Almanya’da önce PEGİDA, daha sonra AfD gibi isimler altında faşist hareket palazlanınca, 9 Mayıs kutlamalarına karşı bir tartışma başlatıldı: ‘‘Almanya’nın kaybettiği bir savaş Almanya’da neden kutlanıyor?’’ diye sorgulanmaya başlandı. Hitler Almanya’sının yenilgisini sahiplendiler! 2014’te başlayan Ukrayna İç Savaşı’yla da hız kazandı bu süreç…

2022’de ise Ukrayna topraklarında NATO ile Rusya arasında gerçekleşen savaş aradıkları iklimi sundu. 10 sene önce Alman Neo-Nazilerinin itiraz ettiği 9 Mayıs kutlamalarını bugün Avrupalı devletler suç sayıyor!

Ukrayna’da Neo-Nazizmin normalleştirilmesi ile bugün 9 Mayıs ve anti-faşist semboller artık Batı’da suç sayılıyor.

2022 9 Mayıs’ı Batı dünyasında Hitler faşizminin aklandığı ve kutsandığı bir gün olarak takvimde yerini aldı. Auschwitz’den, gaz odalarından, toplama kamplarından bahseden yok; Auschwitz’i özgürleştiren Kızıl Ordu lanetleniyor.

‘9 Mayıs’ın başına gelen budur: Faşizme karşı insanlığın zafer günü, liberallerin insanlığa açtığı faşist bir savaşa dönüştü!

Mağusa’da kanalizasyon patladı. Bokun üstünde 9 Mayıs Avrupa Günü kutlandı…

Avrupa’da faşizm hortladı KAHVERENGİ VEBA’nın üzerinde faşizme karşı insanlığın zaferi lanetlendi…

(17 Mayıs 2022 tarihinde Avrupa gazetesinde yayınlanmıştır)

About the author