Sömürge Valisi Ali Murat Başçeri neden görevden alındı? (1)

Aziz Şah – Ankara Kıbrıs’a yeni sömürge valisi olarak Metin Feyzioğlu’nu atadı…

Feyzioğlu’nun Kıbrıs’a atanması kadar, Ali Murat Başçeri’nin görevden alınması da önemlidir.

2022 eski sömürge valimiz Başçeri’nin Kıbrıs’ta bulunduğu süre zarfında geçirdiği en sessiz yıldı.

Peki, neden?

Bu sene Bulut Akacan’ın babası Mehmet Akacan kurşunlandı, oğlu da babasının kurşunlanması üzerine can havliyle bir video çekti, yıktı perdeyi eyledi viran…

Akacan, kendisinden 1 Milyon Sterlin ‘kan parası’ talep eden Ulucanlar’ın Başçeri’nin köylüleri olduğunu ve Ulucanlar’dan şikayetçi olduğu zaman Elçinin kendisine ‘‘Polise şikayet ederek hata ettin’’ dediğini aktardı…

Babasının kurşunlanmasından yarım saat sonra hastanenin park yerinde çektiği videoyla Polis-Başsavcılık-TC Elçiliği üçgeninde yaşananları ortaya serdi Akacan!

Kurşunlama 31 Ocak’ta gerçekleşti. Bu olaydan sonra Sömürge Valimiz Başçeri’den pek haber alamadık. Kıbrıslıları azarlamayı seven Vali Bey sessizliğe büründü…

Çünkü Kıbrıslıları her azarladığında Akacan’ı kurşunlayan Elazığlı hemşerileri hatırlanacaktı.

Kurşunlamadan sonra, önce 22 Ocak linçini örgütleyen Karadeniz hemşeri derneğinin ‘hamsi festivali’ne katıldı sessiz sedasız.

Esas olarak da 19 Mart’ta Çanakkale şehitleri anmasında çıktı ortaya Vali Bey. Tarihimize geçen ‘şehitlikte kahvaltı’ fotoğrafını verdi. Boğaz şehitliğinde Ersin Tatar, Zorlu Töre ve Faiz Sucuoğlu ile şehit mezarlarının manzarasında gülümseyerek poz verdiler… Şehit çocukları ayağa kalktı!

Son olarak da TC Turizm Bakanı’nın teşrif etmesi ile ‘turistik bir tesis’ açar gibi yeniden kurdelesini kestiler Barbarlık Müzesi’nin güle oynaya…

Dikkat çeken iki olay oldu Akacan’ın Başçeri’nin hemşerisi Ulucanlar tarafından vurulmasından sonra…

Birincisi, Şubat ayının sonunda yapılan Üst Koordinasyon Kurulu toplantısına katılmadı Başçeri. İkincisi, Ulucanlar’ın Kıbrıs’a girişinin yasaklandığı açıklandı… Ardından da yeni Sömürge Valimiz Feyzioğlu atandı!

Bildiğiniz gibi Kıbrıs’ın kuzeyi birinci, ikinci ve üçüncü derece askeri bölgelerden oluşur.

Toplumumuz 1974’ten önce BEY (Bayraktarlık-TC Elçiliği-Yönetim) tarafından idare edilirdi. 1974’ten sonra TC Elçisi ve TC’li iki General’den (KTBK ve GKK komutanları) oluşan Üst Koordinasyon Kurulu tarafından yönetilmekteyiz.

Bunları herkes bilir ama bilmezden gelir…

İki General ve TC Elçisinden oluşan Üst Koordinasyon Kurulu tarafından yönetildiğimizi 90’ların sonunda anlayan Özker Özgür şöyle anlatıyor yaşadıklarını:

-‘‘Rejimin beyni Yüksek Koordinasyon Kurulu’dur. (…) Hükümetin programında yazılı olsa da Koordinasyon Kurulu istemezse herhangi bir uygulamaya gidilemez… Ancak Koordinasyon Kurulu’nun kendisi Bakanlar Kurulu’na haber bile vermeden karar alır ve uygular. DP-CTP koalisyonu sürerken Ledra Palace barikatının kapatıldığını, güneye gidiş-gelişlerin yasaklandığını HÜKÜMET olarak, BİR SABAH GAZETELERDEN OKUMUŞTUM. (…) Maraş’ın kapalı bölgesinin bir bölümü yine HÜKÜMETİN HABERİ OLMADAN ansızın plaj olarak halkın kullanımına açılıvermişti’’…

Pandemide deneyimlediğimiz gibi ‘aşı planlaması’ndan tutun da Kutlu Adalı cinayetinin araştırılmasına kadar tüm yetki Üst Koordinasyon Kurulu’ndadır.

Bu sebeptendir, 2005 yılında Özkan Yorgancıoğlu, Fatma Ekenoğlu ve Eşref Vaiz’in katıldığı bir resepsiyonda, dönemin KTBK komutanı Korgeneral Hasan Memişoğlu CTP kurmaylarına şöyle der:

-“1974’ten beri bu ülkede ateşkes koşulları vardı, vardır. Türkiye Genelkurmayı’na bağlı bir Kolordu’nun sorumluluğunda bir Devlette CTP hükümet ortağı olmuştur.

KKTC devletimiz olmasına rağmen, bölgenin tüm sorumluluğu Kolordu komutanına aittir. O bölgede sizin de iş ola bir Parlamentonuz vardır, Başbakanınız, Cumhurbaşkanınız vardır”…

İŞ OLA bir parlamentonuz, başbakan ve cumhurbaşkanınız vardır, çünkü yetki Üst Koordinasyon Kurulu’ndadır.

Akacan’ın kurşunlanmasından sonraki Üst Koordinasyon Kurulu toplantısına TC Elçisi Başçeri katılmadı. 5 Ağustos’ta da alınan kararla Başçeri’nin Akacan’dan 1 Milyon Sterlin haraç isteyen hemşerileri Ulucanlar’ın Kıbrıs’ın işgal bölgesine girişinin yasaklandığı açıklandı.

Şunun da altını çizmeden geçmeyim: Feyzioğlu’nun atanmasını ilk kutlayanlardan biri Bulut Akacan oldu!

(10 Ekim 2022 tarihinde Avrupa gazetesinde yayınlanmıştır)

About the author