Akan Kürşat’ın avukatı bir Kıbrıslı Rum mu?

Aziz Şah – Bugünkü yazım “Rum basın özetleri” gibi olacak…

Kıbrıs’ın özgür bölgesinde gündem Kürşat’ın avukatı Bay Mappouridis ve onun Kıbrıs’ın işgal bölgesindeki bağlantıları…

Kürşat davası bugün İtalya’da görüşülecek. Türk tarafının Kürşat’ın “ev hapsinde Roma’da kalması için” başvuru yaptığı ifade ediliyor. Ayrıca Kürşat’ın Kıbrıs Cumhuriyeti hapishanesinde can güvenliğinin olmayacağı iddia edildi.

Rum basını ise Kürşat’ın avukatının eski DİSİ milletvekili Mappouridis olduğunu yazdı…

Gasp edilmiş Rum mallarını satmakla suçlanan birini bir Rum avukat mı savunacak gerçekten?

Cuma günü Cyprus Mail yazdı: Kıbrıs Cumhuriyeti Barolar Birliği kendi bünyesindeki avukatların Kıbrıs’ın işgal bölgesinde Rum malı satışlarına karışıp karışmadığını soruşturmaya başladı.

Pazar akşamı ise ANT1 Kürşat’ı İtalya’da Kıbrıslı Rum bir avukatın savunacağını bildirdi. Cyprus Mail’in Rum malı satışından soruşturuluyor dediği avukat Rikkos Mappouridis Kürşat’ı İtalya’da savunacak denilen avukat çıktı…

Kıbrıs Barosu, üyesi olan avukatlarla ilişkili şirketleri kuzeyde mülk alım-satımından dolayı soruşturmaya başladı. Kürşat davasının etkisi sanıldığından büyük olacak, yalnızca kuzeyi değil güneyi de vuracak…

Adı geçen avukatlar 2011-16 arası DİSİ milletvekilliği yapan Rikkos Mappouridis ile Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti bankalarında hesap açması konusunda Niyazi Kızılyürek’le birlikte çalışan şirketler ve ticari hukuk uzmanı Berk Gökhan.

SIGMA TV’nin bildirdiğine göre, Innoinspira şirketinin Direktörü olarak avukat Berk Gökhan, Sekreter olarak ise eski DİSİ milletvekili Rikkos Mappouridis görünüyor. Her ikisi de Kıbrıs Barosu’nun siciline kayıtlıdır.

ANT1’in haberine göre, Mappouridis’in hukuk bürosunu adres gösteren şirketin işgal altındaki Lefkoşa’da da ofisleri bulunuyor. Ayrıca, biri Kıbrıs Cumhuriyeti Barosu (Pan-Kıbrıs Barosu) sicilinde kayıtlı olan üç de Kıbrıslı Türk avukat var şirkette.

SIGMA TV’nin haberine göre şirketin ofisi Mappouridis’in hukuk bürosunun bulunduğu adreste yer alıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’ne kayıtlı olan bu şirket işgal altında da faaliyet gösteriyor…

SIGMA TV’nin haberine göre, Gökhan Rikkos Mappouridis’in hukuk bürosunda avukatlık yapıyor. Eski DİSİ milletvekili Mappouridis ise işgal bölgesinde faaliyet yürüten Innoinspira’nın tek hissedarıdır. Bay Mappouridis ise tüm bunlardan haberdar olmadığını iddia ediyor…

Kıbrıs Cumhuriyeti Barolar Birliği’nin ve gazetecilerin hedefindeki kişi eski DİSİ milletvekili gibi görünüyor şimdilik…

Innoinspira şirketi, Rikkos Mappouridis’in hukuk bürosuyla aynı beyan edilen adresle Şirketler Sicil Memuru’nda kayıtlıdır; SİGMA TV’nin haberinde belirtildiği gibi işgal altındaki topraklarda da iki ofisi var.

Eski DİSİ milletvekilinin şirketi ticaret, şirketler hukuku ve gayrimenkul konularında yabancı yatırımcılara danışmanlık sağlamakta; müşterilerinin Kıbrıs genelinde uygun gayrimenkul fırsatlarını bulmalarına yardımcı olduğu web sitesinde ilan etmektedir.

Yani, hem işgal bölgesinde hem özgür bölgede “her işinizi görürüz” diyor Bay Mappouridis…

Kıbrıslı bir Rum avukatın işgal bölgesinde ofisi olabilir mi? Hem işgalcinin hukukuna göre olamaz hem de Kıbrıs Cumhuriyeti hukukuna göre olamaz.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne kayıtlı bir hukuk şirketi işgalcinin yasalarıyla ve sahte tapuyla iş yapabilir mi?

Kıbrıslı bir Rum avukatın işgal bölgesinde tek yapabileceği Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru ve Rum mal sahiplerinin topraklarını satmaları için aracılık etmek. Bunun için de Kıbrıs’ın işgal bölgesinde büro açmaya ihtiyaç yoktur. SIGMA TV ise Bay Mappouridis’in şirketinin işgal bölgesinde ofisleri var diyor…

Kıbrıs Barosu başkan yardımcısı Nicholas Tsardellis, “kara para aklamayı önleme yönergelerinin ihlal edilip edilmediği”ni belirlemek için soruşturma yaptıklarını söyledi.

Cyprus Mail Mappouridis’in kuzeydeki Rum topraklarını satması nedeniyle İtalya’da gözaltında tutulan Akan Kürşat’la da bağlantısı olduğuna inanılıyor diye yazdı. Kıbrıs Barolar Birliği Mappouridis’in Kürşat’la bağlantısını da araştırıyor.

Eski DİSİ milletvekili Bay Mappouridis gerçekten Kürşat’ın avukatı mı?

(16 Ocak 2024 tarihinde Avrupa gazetesinde yayınlanmıştır)

About the author