Yeşiller: Hristodulidis, Rum mallarının satışıyla ilgili saklanmayı bırakmalıdır

Avrupa tutuklama emriyle “Toprak işgali, yağma, dolandırıcılık ve kara para aklama” iddialarıyla yılbaşı akşamı kaldığı otelde gözaltına alınan Avukat Akan Kürşat hakkında güneydeki Yeşiller Partisi açıklama yaptı.

6 Şubat’ta İtalya’da görüşülecek olan davada Kürşat’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne teslim edilip edilmeyeceği karara bağlanacak…  

Kıbrıs Yeşiller Partisi-Vatandaşlar İşbirliği yaptığı açıklamada, Nikos Hristodulidis hükümetinin toprakları yağmalanan vatandaşlara karşı ilgisizliğini eleştirerek, hükümeti harekete geçmeye çağırdı.

Yeşiller’den yapılan açıklama aynen şöyle:

İşgal altındaki topraklarda Kıbrıslı Rum mallarının satışında yaşanan yeni artışı endişeyle izliyoruz.

Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat’ın tutuklanmasının ardından işgal altındaki bölgelerde siyasi bir deprem yaşanmış ve bunun sonucunda Kıbrıslı Türk siyasi sisteminin tamamının 1974’ten bu yana Kıbrıs Rum mallarının paylaşımı ve yasadışı kullanımı sürecine nasıl dahil olduğuna dair şok edici bilgiler gün yüzüne çıkmışken, özgür bölgelerde siyasi kadrolar ve hükümet bu kritik konu hakkında pek endişeli görünmemektedir.

Kıbrıs Yeşiller Partisi – Vatandaşlar İşbirliği, Ulusal Konsey’in son toplantısında bu konuyu gündeme getirmiştir. Bunun ardından Hareket Başkanı Yorgos Perdikis bir mektup göndererek diğer konuların yanı sıra hükümetin konuyu ele alışındaki bazı eksiklikleri de dile getirmiştir. Sayın Hristodulidis’ten şu ana kadar bir yanıt gelmemiştir.

Meclis Göçmenler Komitesi’nin toplantısına katılmaktan, yasal mal sahiplerinin endişelerini dinlemekten ve onları niyetleri konusunda bilgilendirmekten kaçınan hükümetin tutumunu kınıyoruz.

Bu gelişmeler ışığında, Ulusal Konsey’in işgal altındaki topraklarda bulunan Kıbrıslı Rum mallarının satışıyla ilgili iddiaları ele almak üzere derhal toplanması gerekmektedir.

Hükümet saklanmayı bırakmalıdır. Bunun yerine harekete geçmeli ve işgal bölgelerindeki Kıbrıslı Rum mallarının satışıyla ilgili olarak azami birlik ve ortak eylem arayışına girmelidir.

About the author