Son dakika: Kürşat’a 20 suçlama getirildi, 29 Şubat’a kadar teminatla serbest

Bu sabah 9.30 sularında Lefkoşa Kaza Mahkeme’sine yoğun güvenlik önlemleri altında çıkarılan Akan Kürşat’ın davanın görüşülmeye başlanacağı 29 Şubat’a kadar şartlı tahliye edilmesine karar verildi…

Myrto Zoumidou-Philenews

İşgal altındaki topraklarda mülkü zimmetine geçirmekle ilgili 20 suçlamayla karşı karşıya olan Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat suçsuz olduğunu savundu.

Zanlı özellikle, ağır suç işlemek için komplo kurmak, kabahat işlemek için komplo kurmak, yanlış beyanla mülk almak, başkası adına kayıtlı araziyi yasadışı olarak bulundurmak ve kullanmak, yanlış beyanla mülk almaya teşebbüs etmek, mülk satışında sahtekarlık yapmakla suçlanıyor.

Savcılık, zanlının şartlı tahliye ile serbest kalabilmesi için 10 bin avro nakit şahsi kefalet ve işgal altındaki topraklar ile Türkiye dışındaki bir bankacılık kurumu aracılığıyla 65 bin avro ek banka teminatı ödemesi gerektiğini kaydetti. Ayrıca zanlının ayda iki kez polis karakoluna giderek ifade vermesi gerekecek.

Kürşat’ın avukatı Rikkos Mappourides, mahkemeden nakit kefaletin zanlının eşi tarafından yatırılmasını, banka teminatının ise Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki iki farklı bankacılık kurumu aracılığıyla sırasıyla 50 ve 15 bin avro olarak ödenmesini talep etti. Ayrıca Bay Mappourides, zanlının her ayın 1. ve 3. Pazartesi günleri Agios Dometios polis karakolunda hazır bulunmasını talep etti.

Mahkeme, zanlının mali ve banka teminatı ödemesi ve her ayın 1. ve 3. Pazartesi günleri Agios Dometios Polis Karakolu’nda hazır bulunması koşuluyla kısıtlı koşullar altında serbest kalmasına karar vererek talepleri kabul etti.

About the author