Cumhuriyet’in gündemi: Elektrikli araca teşvik

Elektrikli araç satın alımıyla ilgili sübvansiyon programları büyük ilgi gördü.

Karayolu Ulaştırma Dairesi’nin verilerine göre, cumartesi başlayan başvuru sürecinde pazartesi sabahına kadar elektrikli araç alımı için 984 başvuru, geri çekilme ve düşük CO2 emisyonlu yeni hibrit araçla değiştirme için 252 başvuru, elektrikli bisiklet alımı için 44 başvuru ve elektrikli araç alımı için 230 başvuru yapıldı.

Normal otobüs hatlarında kullanılmak üzere 250 Avro değerinde ve tek seferlik 500 Avro değerinde ücretsiz bilet karşılığında araç çekilmesi için de 45 başvuru yapıldığı belirtildi.

Bunun yanı sıra kullanılmış elektrikli araç satın alımına yönelik uygun 104 yardımın yanı sıra yeni elektrikli araç satın alımı için geniş ailelere 30 yardım da tükendi.

Profesyonelleri ilgilendiren programlara büyük ilgi olduğu; dört yardımın tümünün yeni bir kategori olan N2 elektrikli aracın (brüt ağırlığı 3.500 kilogramı aşan ancak 12.000 kilogramı bulmayan ticari araç) satın alınmasına, iki yardımın da yeni bir elektrikli kategori olan M2’nin satın alınmasıyla ilgili olduğu kaydedildi.

Şu ana kadar yeni elektrikli taksinin satın alınması için 23, geri çekilip düşük CO2 emisyonlu yeni bir hibrit taksiyle değiştirilmesi için ise 1 başvuru yapıldı.

Pazartesi sabahı çeşitli kategorilerdeki başvurular için hâlâ çok sayıda kontenjan mevcuttu.

Başvurular, Karayolu Ulaştırma Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden, 11 Ekim 2024 tarihine kadar veya her bir sübvansiyon için ayrılan fonlar tükenene kadar (hangisi önce gerçekleşirse) çevrim içi olarak yapılabilecek. (KHA)

About the author