“Kıbrıs’ın Özgürlüğü İçin Pan-Kıbrıslı Seferberliği Deklarasyonu” sunumu Kıbrıs Gazeteciler Birliği’nde yapılacak

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin işgal altındaki ve özgür bölgelerinde yaşayan Kıbrıslılar tarafından hazırlanan “Kıbrıs’ın Özgürlüğü İçin Pan-Kıbrıslı Seferberliği Deklarasyonu” sunumu Kıbrıs Gazeteciler Birliği’nde yapılacak.

BASIN BİLDİRİSİ

Kıbrıs’ın Özgürlüğü İçin Pan-Kıbrıslı Seferberliği Deklarasyonu Sunumu

Pazartesi, 23 Ekim, 18:00, Kıbrıs Gazeteciler Birliği (12 RIK Caddesi, Eylence, Lefkoşa)

Kıbrıs’ın işgali önemli bir dönüm noktası olan 50’inci yılına yaklaşmakta. 1974 işgali ile birlikte Türk işgal ordusu, kitlesel yerleşimci kolonizasyonu ve toprağın bölünmesi zamanla kökleşmiş ve sadece Türkiye’nin Kıbrıs sorununun bir “iki toplumlu” anlaşmazlık olduğu anlatısını pekiştiren sonsuz müzakere döngüleriyle sağlamlaşmıştır.

Kıbrıslı vatandaşlar olarak, bugünün gerçekliğinin getirdiği umutsuzluğa ve çaresizliğe boyun eğmeyi reddediyoruz. Değişen jeopolitik ortamda, bölgemizdeki halkların ağır bir bedel ödediği bu ortamda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “bayrağı” haline gelen İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyonun “çözüm” olarak sunduğu milli, toprak ve siyasi bölünmeyi de pasif bir şekilde kabul etmeyi reddediyoruz.

Apartheid’a HAYIR diyoruz – Üniter Kıbrıs Cumhuriyeti’ne EVET diyoruz

Kıbrıs’ın Özgürlüğü için Pan-Kıbrıslı Seferberliği Deklarasyonu, vizyonumuzu özetleyen ve bulunduğumuz yer ve geleceğimiz için ortak bir tartışma zemini sağlayan bir ilke belgesidir.

Deklarasyonun sunumuna sizleri davet ediyoruz.

About the author