500 yıl sonra ilk Katolik piskopos Kıbrıs’a atandı

Papa Francis’in Monsenyör Bruno Varriano’yu (Fransisken Rahipler Tarikatından) Kıbrıs Patrik Vekili ve Kudüs Latin Patrikhanesi Titüler Piskoposu olarak atama kararının ardından, beş asır sonra Kıbrıs’ta ilk Katolik Piskopos 16 Mart Cumartesi günü takdis edilecek. 

Kıbrıs Latin Patrik Genel Vekilliği’nden yapılan açıklamada, Piskoposluğa Atanma Töreni’nin 16 Mart 2024 Cumartesi günü saat 16.30’da Lefkoşa’daki Filoksenia Konferans Merkezi’nde gerçekleştirileceği belirtildi.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana Kıbrıs için önemli bir tarihi olay olan bu ilk piskoposluk takdis törenine Vatikan, İtalya, Portekiz, Brezilya, Polonya, Ukrayna, Suriye, Lübnan, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanından Patrikler, Kardinaller, Başpiskoposlar, Piskoposlar ve çeşitli mezheplerden çok sayıda rahibin katılması bekleniyor. Törene dinî topluluklarının yanı sıra hükûmet yetkilileri, diplomatik birlikler, üst düzey yetkililer, Bakanlar ve Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides de davet edildi.

Dinî törene katılması beklenen diğer kişiler arasında Kardinal Pierbattista Pizzaballa (Kudüs Latin Patriği), Kardinal Odilo Pedro Scherer (Brezilya, São Paulo Başpiskoposu), Vatikan’dan Kardinal Fortunato Frezza ve Kardinal Américo Manuel Alves Aguiar (Portekiz, Setubal Piskoposu) yer alıyor. Törene ayrıca, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Georgios, Atina Katolik Başpiskoposu Theodoros Kontides, Kıbrıs Maronit Başpiskoposu Selim Sfeir, Neapolis Piskopoposu Porphyrios, Kıbrıs Ermeni Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Khoren, İsrail Apostolik Nuncio’su ve Kudüs ve Filistin Apostolik Temsilcisi, Kutsal Topraklar Vasisi, Kıbrıs ve Ürdün Apostolik Nuncio’sunun da katılması bekleniyor. 

MS 1192’den bu yana Latin Katolik Piskoposlar, Osmanlı İmparatorluğu tarafından kesintiye uğratıldığı MS 1591 yılına kadar Kıbrıs’taki Katoliklere ruhanî liderlik etti. Kıbrıs’ın ilk Latin Katolik Başpiskoposu Giovanni Colonna ve sonuncusu Filippo Mocenigo iken, bugüne kadar adada dördü Fransisken Rahipler Tarikatı’na mensup olmak üzere toplam 28 Latin Katolik piskopos görev yapmıştır.

Piskoposluğa Atanma Töreni’nin ardından 17 Mart Pazar günü saat 10.30’da Lefkoşa’da Baf Kapısı’ndaki Kutsal Haç Latin Katolik Kilisesi’nde yeni takdis edilen Latin Katolik Piskoposun başkanlık edeceği bir Papaz Ayini gerçekleştirilecek. (KHA)

About the author